בית אורן | משפחת ינאי פלר

משפחת ינאי- פלר, בית אורן. תחילת בניה- אפריל 2019. סיום-נובמבר 2020

משפחת ינאי פלר, בית אורן. 

זוג אמנים צעירים, נוף עוצר נשימה ותקציב מצומצם. איך גוזרים מתוך זה חלום?

מיקום הבית, מול אינסוף ים ואינסוף הר ויער, הכתיב את אופי הבית. האיזון בין השטח הפנים לשטח החוץ, היה לטובת החוץ. שפת הבנייה שדיברה אל בני הזוג הייתה הבתים הלבנים של איי יוון. ( הכל מתאים כל זמן שהשפה הים תיכונית היא השפה המדוברת.)

מאמינה בשפה נשית של תכנון, וכשזה מתאפשר במיקום מטורף על הכרמל מול הים – הבית הנכון מגיע.

וכך נולד בית דו-קומתי, עם מדרגות חיצוניות אל גג שטוח ושימושי, שאפשר להגיע אליו גם מהחניה ,כך שהגגות והמרפסות הרחבות יוצרים רצף של תנועה, של ריקוד, כאשר בכל מפלס תתמקם זולה בגובה אחר, עם תוכן אחר, שבוודאי גם תשתנה עם התבגרות הילדים. 

כדאי לציין שהתפיסה האקולוגית כבר קנתה אחיזה בבית אורן, לפני מספר שנים.

שיטת הבנייה שנבחרה- g s b –שיטת בניה מבודדת שמאד מתאימה למקומות קרים וחמים. הטיח מינרלי. ריצוף אבן, קירות תומכים מאבן מקומית. ריצוף אבן .כל עבודות העץ בפנים הבית- מעץ ממוחזר. חלק מהמרפסת- גגות- מועמדים להיות גגות ירוקים, מדרגות שמובילות לקומה התחתונה מובילות גם לפתיחה לנוף עוצר נשימה שכל הבית מונח בתוכו. בעצם בית בין הר לענן. זו החוויה,  מבפנים ומבחוץ והיא מאד מרגשת. 

המיקום מתחת לפני הכביש, כניסה שיורדת אל הבית שחפון בתוך ההר. צנוע ובלתי מתנשא. מחכה בכיליון לגינון, לסיום. שמחה שזכיתי ליצור מצפור כזה בנוף.

המלצת מירית ינאי, בית אורן

“דבורה היא מסוג האדריכליות שכבר לא קיימות בשוק הן בזכות הניסיון הרב שלה והן בזכות החיבור שלה לטבע ולסביבה וכמובן האסתטיות המופלאה שלה ביצירת מרחבים. היא יצרה עבורנו בית שמצד אחד עוטף, חם ומרווח, למרות הגודל המצומצם של המטרים בו. בית שהחוץ והירוק הם חלק בלתי נפרד ממנו, ביכולת מדהימה היא ממש הכניסה את הטבע שעוטף את ביתנו לתוכו. דבורה יצרה עבורנו מרחב חיים נעים, נח ומרגיע. לאורך כל הדרך, היא הציעה רעיונות וכיוונים, שאת אלו שוויתרנו עליהם, אני עד היום עוד קצת מצטערת, כי הם היו מאוד מדויקים, ורק בדיעבד הבנתי את הכוונה. היא אדריכלית שמשלבת בצורה מושלמת פרקטיקה, אסתטיקה ואקולוגיה (גם לבית וגם נוכחות הבית בסביבה שלו).”