חנתון | משפחת לנגבהיים

בית לנגבהיים, קיבוץ חנתון.

אבי וויקי לנגבהיים, הוא דתל”ש והיא בוגרת תנועת נועם –קנו 2 בתים צמודים על 1/2 דונם במחיר אפסי, בחנתון, קיבוץ קונסרבטיבי מתחדש.(המקום היה עזוב וחיפשו אנשים שיבואו לשקם אותו)  שטח הדירות ביחד היה 100 מ”ר ושתי עליות גג פוטנציאליות ללא ריצפה. הם רצו לשפץ את הבית בתקציב מינימום, במסגרת השטח הקיים ללא תוספות בניה. הקיים- שני רבועים בשטח 50 מ”ר כ”א, בהזזה של 3 מ’ בחיבור.

 ההצעה כללה בית בין שתי חצרות- ח. כניסה צפונית שממנה גם עולים אל הגג וחצר דרומית עם יציאות והפניות מהסלון והמטבח. חדרי השינה פונים צפונה, החללים הציבוריים  פונים דרומה. בנוסף- על כל הגג מרפסת-נוף נהדרת עם מבט אל אגם נטופה בין עצי מילה. המדרגות מחוץ לבית, המהוות אלמנט פיסולי מובילות לגג, אופציה עתידית להגדלת הבית ובהווה-השכרת חדר על הגג, ח. עבודה  והלנת אורחים מבלי שהאירוח יפר את הלכות הבית. 

כדי להרחיב את שטח הבית, יצרנו נישות עמוקות בחלונות הסלון וחדר השינה, נישות ‘מזרחיות’ עם מזרוני כותנה צבעוניים שמהווים מרבץ מעולה ומכפילים את יכולת ההכלה של כל החללים הציבוריים. פינת הילדים שכולה נישות של זכוכית, פועלת מצוין ומאפשרת הפרדה בין סלון הורים וילדים בו זמנית, באותו חלל. תנור עצים ממוקם בין סלון לפינת ילדים, מהווה את מוקד החיים בימי החורף. (בבית אין טלוויזיה…) מחוץ לבית -הדשא  הגדול של הקיבוץ, בשבת אין תנועת רכב, סביבה נהדרת לחיות בה. 

הבית הוא הקטן  המכיל את המרובה.

חומרי הגמר בפנים- טיח ווגה (אדמה) בחוץ-טיח אקרילי. ריצוף גג ע”ג בידוד טרמי ואטום למים. הצבעים נועזים יחסית לקיבוץ, מתוך אמירה  שבקיבוץ מתחדש, רעננות צבעונית יכולה לתרום להרבה יותר חיוכים ושמחה. ההשראה-הרצון של ויקי להביא  מצבעי התרבות התורכית, ארץ מוצאה, לביתה. מסיבות תקציביות, לא נעשה בידוד מחודש על הקירות, לעומת זאת כן יש אוורור למערב,  ששופע בריזה, אור צפוני וחלונות דרומיים שמאפשרים בחורף, כשהשמש נמוכה, חימום רצפת הסלון ,פינת האוכל והפטיו.

 שתי החצרות עם פרגולות מקורות מטפסי קיץ ומחדירות שמש בחורף.   ויקי ואבי שמחים בחלקת אלוהים הקטנה-גדולה שלהם ונוכחות הבית  יצרה היפוך בתודעת הקולקטיב על  איך אמור להראות בית בקיבוץ.

תודה לויקי ואבי, תודה לנגר נועם שיצר מטבח מרהיב, תודה לכל יוצרי הפסיפסים במקלחות, חברי קהילת שלום אמא אדמה ותודה ליונתן שתכנון הגן שלו נותן תוצאות נהדרות.