בית קשת | משפחת רטיג

הזוג רטיג חיו בבית קשת מספר שנים עד שזכו במגרש.  הם חיו בבית קטן עם שלשה ילדים והמחשבה על בית גדול הייתה נראית בלתי אפשרית. בכלל, להכין פרוגרמה לבית “אמיתי” כשחיים ומגדלים ילדים בבית קטן, גורמת לקושי בראיית עתיד רחב אופקים. 

הרצון היה קודם כל לבית עם מרחב. למגרש הייתה נקודת מבט להר תבור ולרמת סירין ויתרון משמעותי של מגרש על שפת שצ”פ, מה שמהווה יתרון בבחירת מגרש בשטחי הרחבה. הבקשה הבאה הייתה חדר הורים במפלס נפרד מהמפלס הציבורי וחדרי הילדים. מרחב משפחה ועבודה בין חדרי הילדים ויציאות למשטחי חוץ, כל המרבה הרי זה משובח.

מבחינת שיטת בניה-בניה מבודדת, מים אפורים, חימום מים בגז וחשמל, הבית נבנה כבית מבודד בעזרת שכבת קלקר על איטונג טיח מינרלי בחוץ, טיח ארכו בפנים, כולל התקרות. רצפת אבן ופרקט עץ מלא. 

תוך כדי התכנון, הקומה העליונה הפכה ליחידה לסבא וסבתא, ותהיה יחידת הורים בעתיד. שפת המבנה- אוריינטלית, עם התייחסות מכבדת לשם המקום- בית קשת, ולאופן הבניה בכפר הצ’רקסי הסמוך, כפר קמא, שבו פנים הקשתות מקושט בקרמיקה. האופי המזרחי של הבית, צבע הטיח, הטקסטורות. אופי מעקה הגג והמדרגות, והחיבור לנוף-הר תבור מדרום, רמת סירין ממזרח, הם הנותנים לבית את תחושת המקום, את התחושה הים תיכונית, כמעט מרוקאית. המרחב הציבורי מחולק ל-סלון, מטבח ופינת אוכל ובמפלס גבוה יותר –חדר משפחה. חדרי הילדים וההורים סובבים את חדר המשפחה ויש להם חצר משלהם. הבית יפהפה ויש בו פינות שיכולות להשתנות כל הזמן, לפי צרכי הגרים בו.

המלצת משפחת רטיג:

“אחד הדברים החשובים והמיוחדים בעבודה עם דבורה, היא הצורה בה דבורה ראתה אותנו כבני אדם, להבין בדיוק הצרכים שלנו בבית, ההרגלים שלנו ולהתאים את הבית בדיוק אלינו. היא עזרה לנו לחלום את הרצונות שלנו תוך כדי תכנון הבית. יש לדבורה יכולת יוצאת דופן ליצור חללים הרמוניים וחמימים, היוצרים תחושת בית עוד לפני שמרהטים אותו. היא מצליחה להכניס רכות ונשיות למבנה, שבפגישות עם אדריכלים אחרים שבדקנו, לא מצאתי. אני בתודה גדולה כל יום על הבית המקסים שיצרת עבורנו בתודה, דגנית.